Napelem Rendszerek
Tudjon meg többet

A napelemes rendszer elektromos áramot állít elő. A napelem modulok által termelt egyenáramot egy inverter alakítja át 220V váltóárammá, amit egy háztartás bármire fel tud használni.
A napkollektoros rendszer meleg vizet állít elő. A tetőn elhelyezett vákuumcsöves vagy sík kollektor felmelegít egy fűtő fagyállós vízkört, ami hőcserélőn keresztül felfűti a használati vizet a bojlerünkben.
A tetőn található csövekben található egy vastag rézszál, ami a hővezető. Ezen rézszál tetején található az úgynevezett „heatpipe”, ami felfűti a fagyállós vízkört. Vákuumcsöves, mert az üvegcső dupla falú, a két üveg között vákuum van, ami jó hőszigetelő. A vákuumcsöves kollektor előnye a sík kollektorral szemben, hogy csak a fejegységben található víz, üvegcső törésnél sem folyik ki a rendszerből a víz, ha pedig nincsen nyerhető hő a tetőn a fagyállós víz vissza tud folyni az úgynevezett „drainback” tartályba, így küszöbölve ki a fagyás és forrás veszélyt.
A napelemes rendszer a tetőn elhelyezett napelem modulokból, tartó szerkezetből, speciális dupla falú UV álló szolár kábelből és egy inverterből áll
Napelemekre a gyári garancia 5 év, teljesítmény garancia pedig 10 év 90%, 20-25 év 80% gyártótól függően.Inverterekre gyári garancia 5 év, mi további 5 évet adunk amely a szállítási és szerelési munkadíjat foglalja magában.
Alapvetően két típus létezik:Szigetes (akkumulátorokban tároljuk a megtermelt energiát, hálózat függetlenek vagyunk) hálózatba visszatáplálásos, (lényegében a hálózatot használja akkumulátorként annak minden hátránya nélkül)
Ha van normál hálózat, akkor mindenképpen a visszatáplálásos rendszer javasolt.Ha nincs, akkor csak a szigetes üzemmód jöhet szóba
1000W-nyi napelem átlagosan Magyarországon 1200kW/h termel évente. A rendszereket a saját áram szükségletünkhöz kell kiszámolni, ezekből az alapszámokból könnyen kiszámítható, mekkora rendszerre van szükségünk. A japán gyártmányok egy kicsit többet tudnak, a kínaiak kicsit kevesebbet. Fokozni lehet a megtermelt energiát napkövetős tartó szerkezettel, így további 10-20%-t nyerhetünk.
Ha csak a villanyszámlán történő spórolást vesszük számba kb. 10 év a megtérülése. Ezen segíthetnek a támogatások, illetve nem szabad elfelejteni, hogy egy napelemes rendszer élettartama legalább 30 év, ha nem több. Persze mindez mai árszintekhez van számítva.
Igen. A legalább 30 éves élettartamot figyelembe véve egyértelműen megéri. Ráadásul vannak nagy fejlődési lehetőségek az elektromos fűtés, vagy akár az elektromos autók terén is. Ha áram van, minden van.
Igen, törvényben rögzített kötelessége. Igaz, hogy nem könnyíti meg a dolgunkat az oda-vissza mérő óra cseréjével, illetve maguknak a dolgozóknak sincs fogalmuk, hogy mi és hogyan működik.
Az oda-vissza mérő óra külön méri a fogyasztott mennyiséget, és külön méri a visszatáplált mennyiséget is. Évente egyszer olvassák le az óra állást, a két mért érték közötti különbséget kell kifizetni, persze csak akkor ha többet használtunk, mint amennyit visszatápláltunk. Jó hír, hogy az egyéb rendszer használati és még ki tudja követni milyen alapon felszámított díjakat csak a mért különbség után számítják fel egyelőre.
Igen. Persze nem könnyíti meg a dolgunkat a „hatóság” és 2-3 hónapot kell várni, amíg ténylegesen megjelennek az új órával. Ezért aki komolyan szeretne ilyen rendszert, annak érdemes vagy ősszel, vagy még a tél folyamán elindítania az igénylést, hogy tavaszra meglegyen a csere.
Kell egy villanyszámla másolat, kell az eredeti villanyóra sorszáma, kell pár forma nyomtatvány alap adatokkal kitöltve, és kell egy részletes csatlakozási tervdokumentáció is. Ezek intézését, tervezését természetesen vállaljuk.
Például az ELMŰ-ÉMÁSZ ingyen köteles cserélni magát az órát 3x16A teljesítményig. Ennél nagyobb csatlakozásnál egységesen 60.000 Ft+áfa a díj. Ezen felül pénzbe kerül még a részletes csatlakozási tervdokumentáció, aminek az ára függ a tervezett rendszertől.
Az első kitöltött papíroktól számítva 2-3 hónapot kell számolni a tényleges óracseréig. Volt már egy hónap alatt cserélt óránk is, de jellemzően 2 hónap az átlagunk.
A napelemek Magyarországon 40 fokos szögben déli tájolással a leghatékonyabbak. 1 kW napelemnek 7 m2 tetőfelület szükséges.
Igen, vannak különböző támogatási pályázatok. Az aktuális elérhető pályázatokról kérjen tájékoztatót, illetve az oldalunkon megtalálhatóak. Természetesen segítünk a pályázatok megírásában is.
Jelenlegi besorolás szerint 10 kW-ig házi kis erőművünk van.
Nem kell külön építési engedély a napkollektor és napelemes rendszer telepítéséhez.
Nyilván a telepítés idejét elsősorban a rendszer nagysága és a telepítés helyszíne határozza meg. Lassabban haladunk egy 5 emeletes ház tetején, mint egy előtetőn, de általánosságban elmondható, hogy 1 héten belül megküzdünk a problémával.
Azért javaslom a nagy japán gyártókat, mert rajtuk számon kérhető lesz a 20-25 éves teljesítmény garancia, míg egy jelenlegi kínai gyártónál nem. Ráadásul jobb a hatékonyságuk, több áramot termelnek nekünk az év folyamán. Sok kínai napelemnél 5-6 éves korukban nagy teljesítményesést regisztráltak, ami szintén nem jellemző a „nagyokra” (Kyocera, Sanyo, Samsung-Energy). Szerintem a +10% árkülönbség mindenképpen megéri.
Javasolt a mai időjárás miatt amúgy is házainkat ellátni külső, illetve belső villámvédelemmel. Ennek a költsége ált. 50-200e ft között mozog. Részletesen a villámvédelem menüpont alatt foglalkozunk a kérdéssel
3 cm átmérőjű jeget viselnek az edzett üveg lapok sérülés nélkül. Erre van garancia is, de mindenképpen javasoljuk ügyfeleinknek, hogy vegyék bele a lakásbiztosításukba is a rendszert.
Lecseréltünk egy 16 éve a tetőn lévő Kyocera (japán) napelemet, bemérettük hivatalos vizsgáló állomáson, és meglepő módon 16 évesen is a gyári paraméterek felett termelt áramot. Ez azért mindenképpen bizakodásra ad okot.
Szerintem egyértelműen igen. Az elektromos fűtés az egyetlen alternatívája kényelemben is a gáznak, és egy (tényleg) jól szigetelt háznak eleve kevesebb fűtési energiára van szüksége, ezt kiegészítve egy szabályozott szellőztetési rendszerrel már versenyképessé teszi az elektromos fűtést. Visszatáplálásos napelemes rendszerrel kiegészítve, ami tavasztól őszig elektromos áramot termel vissza a hálózatba ideális esetben megoldhatjuk a téli fűtésünket is. Részletesen foglakozunk a kérdéssel az ” Elektromos fűtés”menüpontban.